KABIR KARSAN

نمایشگاه پدافند غیر عامل

تاریخ برگزاری : 2 الی 5 اسفند 1401
محل برگزاری : نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران
نمایشگاه پدافند غیرعامل

برای خرید لیست مشارکت‌کنندگان در واتساپ به شماره 09104553669 پیام دهید.

در تاریخ ۲ الی ۵ اسفند ۱۴۰۱ قرار است در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران هفتمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل برگزار شود. این نمایشگاه، با محوریت‌های مختلف و به‌ صورت دوره‌ای برگزار می‌شود و فرصتی است برای شرکت­های دانش‌بنیان که در این صنعت فعالیت می­کنند. هدف از برگزاری آن، غرفه سازی ، نمایش خدمات و محصولات این شرکت­ها است. شاید برای شما سوال باشد که پدافند غیرعامل به چه معنا است؟ یا هدف برگزاری نمایشگاه پدافند چیست؟ برای کسب اطلاعاتی در این زمینه تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نمایشگاه پدافند غیرعامل چیست؟

ممکن است اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید معنای پدافند غیرعامل باشد. برای تعریف آن باید بگوییم که به هرگونه اقدام غیرمسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسانی، تجهیزات، ساختمان‌ها و تمامی تاسیسات کشوری در مقابل عملیات‌های مخرب دشمن انجام می­شود را با این نام بیان می­کنند.

در واقع هر اقدامی که باعث شود در صورت بروز جنگ یا هرگونه تهدید خسارات احتمالی به کمترین حد ممکن برسد، پدافند غیرعامل محسوب می­شود.

نمایشگاه پدافند غیرعامل

بخش‌های مختلف نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیر عامل

تاکنون از زمان شروع به ‌کار این نمایشگاه 6 دوره گذشته است و هر سال در تاریخ‌های اعلامی برگزار می‌شود. امسال نیز تاریخ برگزاری نمایشگاه پدافند از سوی مسئولان اعلام شد و بر همین اساس در اسفند ماه شاهد نمایش خدمات شرکت‌ها در بخش‌های مختلف خواهیم بود.

شرکت­کنندگان برای ثبت نام نمایشگاه پدافند باید به سایت‌های مربوط مراجعه کنند. هدف از برگزاری این نمایشگاه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ‌فناور است تا با ارائه خدمات و محصولات بومی پدافند غیرعامل و نشان­دادن ظرفیت‌های داخلی به مسئولان دستگاه‌های اجرایی آن‌ها را ترغیب به استفاده از محصولات خود کنند تا آنها جهت ایمن‌سازی، کاهش آسیب‌پذیری و مصون­کردن زیرساخت‌های مهم و حساس کشور به ­کار ببرند.

در مراحل قبل، این نمایشگاه با محوریت‌های مختلف و در غرفه‌های مجزا برگزار شد که بخش‌های مختلف آن به شرح زیر است:

پدافند سایبری

در حال حاضر بخش قابل توجهی از فعالیت‌ها و تعاملات در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حاکمیتی کشور در تمام سطوح از جمله نهادهای دولتی و موسسات غیردولتی در فضای سایبری انجام می‌شود و از طرفی بسیاری از زیرساخت‌ها و سامانه‌های کشوری قسمتی از فضای سایبری را تشکیل می‌دهد یا اینکه از طریق این محیط شکل می‌گیرند. از همین روست که برگزاری هر ساله نمایشگاه پدافند، دارای اهمیت بالایی در به­روزرسانی این تجهیزات می­باشد.

از این‌رو حفاظت از این فضا در برابر تهدیدها و تهاجمات احتمالی نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدون در این زمینه است. بخش سایبری نمایشگاه صنایع بومی نیز با هدف ارائه خدمات و دستاوردهای نوین در حوزه حفاظت و صیانت از فضای سایبری شکل گرفته است تا شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این زمینه بتوانند خدمات خود را نمایش دهند.

زیستی

برای این‌ که بدانید در خصوص پدافند زیستی چه خدماتی نمایش داده می‌شود بهتر است در ابتدا با مفهوم آن آشنایی داشته باشید. نظام سلامت و واحدهای بهداشتی اصلی‌ترین نقش را در پیشگیری از تهدیدات زیستی بر عهده دارند، هر چند پیش‌بینی وقوع تهدیدات زیستی به‌درستی امکان‌پذیر نیست؛ اما باید تمهیدات لازم برای دفاع در برابر این نوع از خطرات را تا حد امکان فراهم کرد.

نقش اصلی فعالان در این حوزه به حداقل­رساندن پیامدهای ناشی از مواجهه با این حوادث است. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند در صورتی که پژوهش یا خدمتی جدید در این خصوص دارند، می­توانند آن را در نمایشگاه پدافند ارائه دهند.

پرتوی

به مجموعه اقداماتی که در زمینه آشکارسازی، تشخیص، حفاظت، پیشگیری و رفع آلودگی‌های مربوط به تهدیدات و حوادث پرتویی انجام می‌شود تا آثار و عواقب زیان‌بار ناشی از آن را به حداقل برساند را پدافند پرتوی گویند.

کالبدی

در واقع منظور از کالبد تمامی زیرساخت‌های خطوط انتقال انرژی و ارتباطی مهم کشور است. تهدیداتی که ممکن است این زیرساخت‌ها را مورد آسیب قرار دهند شامل حوادث­طبیعی یا غیرطبیعی است که خطرات طبیعی شامل  سیل، زلزله، بارش­های جوی شدید و غیره هستند.

از سوی دیگر عواملی همچون حملات تروریستی،  نظامی، اقتصادی و موارد دیگری که احتمال دارد به طرح‌ها و زیرساخت‌های حیاتی کشور آسیب وارد کنند در گروه حوادث غیرطبیعی قرار می‌گیرند. بنابراین دفاع از این زیرساخت‌ها نیازمند اقدامات لازم برای ارتقای پایداری ملی و تداوم خدمت‌رسانی به مردم است. نمایشگاه پدافند، نقش مهمی در رشد و گسترش این بخش داشته است.

شیمیایی

با توجه به این­که صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی در کشور رشد و توسعه فراوانی داشته است و استفاده از این صنایع در زندگی مردم هر ساله بیشتر می‌شود توجه به پدافند شیمیایی یکی از ضرورت‌هایی است که در چند سال اخیر بیشتر به آن پرداخته می­شود.

از طرف دیگر نیز استفاده از تسلیحات شیمیایی در طول تاریخ در حملات نظامی مختلفی دیده‌شده که این مسئله نیز ضرورت توجه به اقدامات در زمینه کاهش آسیب‌پذیری بر اثر حملات نظامی را بیشتر از هر زمان دیگر نشان می‌دهد.

مواردی که ذکر شد تعدادی از بخش‌های مختلف در خصوص نمایشگاه پدافند بود که در چند دوره گذشته نیز به آن­ها پرداخته شد. شرکت‌های فناور و دانش­بنیان داخل کشور در هر کدام از این موارد که فعالیت دارند قادر هستند برای نمایش پژوهش‌ها و دستاوردهای جدید خود در این دوره از نمایشگاه ثبت‌نام کنند.

اگر شما هم جزء شرکت‌هایی هستید که قصد دارید خدمات خود را در یکی از این بخش‌ها ارائه دهید لازم است تا چند روز قبل از تاریخ اعلامی نسبت به ارائه اطلاعات درباره غرفه خود به مسئولان برگزارکننده اقدام کنید. در نظر داشته باشید که غرفه­سازی نمایشگاه پدافند باید پیش از آغاز به ­کار نمایشگاه انجام شود. بنابراین، در ادامه اطلاعاتی را در زمینه ساخت و طراحی غرفه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

غرفه سازی نمایشگاه پدافند غیر عامل چیست؟

غرفه نمایشگاهی، سازه‌ای است که در محل برگزاری نمایشگاه‌ها قرار می­گیرد تا مکانی برای نمایش خدمات و محصولات شرکت‌ها باشد‌. شاید تصور کنید ساختار این سازه بسیار ساده است. اما طراحی آن باید به‌گونه‌ای انجام شود تا به بهترین شکل ممکن خدمات ارائه‌شده را در معرض نمایش قرار دهد.

ویژگی‌های مهم غرفه سازی نمایشگاهی به شرح زیر است:

  • با نوع خدمات و محصولات ارائه‌شده هماهنگی داشته باشد.
  • جذابیت بصری را باید در نظر گرفت.
  • بازدیدکنندگان در هنگام مشاهده غرفه پیام و خدمات شرکت را تا حدودی درک کنند.

مواردی که برای برپایی غرفه نمایشگاه پدافند غیر عامل باید در نظر بگیرید

در واقع هدف اصلی شما برای شرکت در یک نمایشگاه نشان­دادن خدمات به‌ منظور فروش یا جذب سرمایه‌گذار است. پس در نظر داشته باشید که شما می‌توانید با کمک اصول درست، غرفه‌ای را طراحی کنید که در موفقیت شما نقش بزرگی داشته باشد.

این سازه‌ها نقشی فراتر از یک مکان فیزیکی را برای شما ایفا می‌کنند. بنابراین باید موارد زیر را در ساخت غرفه به ویژه غرفه ­سازی نمایشگاه پدافند مدنظر قرار دهید.

استفاده از رنگ‌ها برای ساخت فضایی زیباتر

در ساخت این سازه‌ها رنگ غالب معمولا سفید انتخاب می‌شود؛ اما شما می‌توانید برای جذابیت بیشتر از رنگ‌هایی متناسب با نوع فعالیت خود استفاده کنید تا از این راه ظاهر بهتری را در محیط ایجاد کنید؛ از طرفی به‌ کاربردن چند رنگ مناسب حس یکنواختی را از بین می‌برد.

قرار دادن یک نمایشگر

اگر از خدمات خود تصاویری را در اختیار دارید که احساس می‌کنید نمایش آن‌ها در رساندن هدف شما از شرکت در نمایشگاه پدافند را به خوبی نشان می‌دهد، بهتر است یک ال‌سی‌دی در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار دهید.

تصاویر گاهی بهتر از توضیحات کلامی ذهن افراد را به سمت خود جلب می‌کند پس هرگز اهمیت این مسئله را فراموش نکنید.

اطلاعات محصول و خدمات خود را برای ساخت بهتر با طراح غرفه در میان بگذارید

هرگونه جزئیاتی که تصور می‌کنید برای ساخت و طراحی سازه اهمیت دارد را با مسئول ساخت در میان بگذارید.

هر اطلاعاتی که مربوط به خدمات شما است می‌تواند برای ایجاد یک سازه کارآمد به شما کمک کند بنابراین حتما ایده‌های خود را به پیمانکار غرفه بگویید.

از فضا بهترین استفاده را داشته باشید

در طراحی فضای غرفه این نکته را در نظر بگیرید که باید بهترین استفاده را از فضا داشته باشید. با نورپردازی صحیح و تنوع در چیدمان محصولات و ابزار نمایشی، محیطی را ایجاد کنید که بازدیدکنندگان در هنگام مشاهده هر قسمت از غرفه شما اطلاعات جدیدی را درباره کار شما به‌دست آورند.

تجهیزاتی که شما در نمایشگاه پدافند استفاده می‌کنید باید با حوزه فعالیت شما تناسب داشته باشد که علاوه ­بر تجهیزات صوتی و تصویری باید از ابزاری برای زیباسازی محیط نیز کمک بگیرید.

عواملی که روی قیمت غرفه سازی نمایشگاه پدافند غیر عامل تاثیر دارد

با توجه به اهمیت ساخت و استقرار غرفه‌های مختلف در یک نمایشگاه و تاثیری که بر روی موفقیت یا عدم موفقیت شما در بازاریابی محصولات دارد.  بهتر است قبل از انتخاب یک نمایندگی برای برپاکردن این سازه، مواردی که روی قیمت آن موثر است را در نظر بگیرید:

  • متراژ: با توجه به ابعاد مورد نظر شما و میزان مواد مصرفی قیمت این سازه‌ها متفاوت است.
  • مواد اولیه مورد استفاده: هرچه کیفیت متریال بالاتر باشد قیمتی که باید پرداخت کنید نیز بیشتر می‌شود. البته شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها از ترکیب انواع مواد اولیه استفاده کنید.
  • مکان قرارگیری غرفه: سازه‌هایی که در مرکز محل برگزاری قرار می‌گیرند در مقایسه با سایر غرفه‌هایی که در گوشه‌ها مستقر می‌شوند معمولا هزینه بیشتری برای شما دارد.

جمع‌بندی

نمایشگاه پدافند هر دوره با هدف معرفی دستاوردها و محصولات جدید شرکت­ها در زمینه­های مختلف دفاعی از قبیل پدافند سایبری، شیمیایی، کالبدی، زیستی و پرتویی برگزار می­شود. هدف اصلی پدافند کاهش آسیب­های احتمالی در صورت حمله­های نظامی یا تروریستی و بالابردن امنیت در کشور است که در این نمایشگاه در هر کدام از مختلف به آن پرداخته می­شود.

شرکت­کنندگان لازم است در ابتدا نسبت به ثبت­نام خود و پس از آن آماده­سازی غرفه اقدام کنند. ما سعی کردیم اطلاعاتی را در خصوص غرفه­سازی نمایشگاهی نیز در اختیارتان قرار دهیم

به مطالب این صفحه امتیاز دهید

امتیاز خود را ثبت کنید

Call Now Button