KABIR KARSAN

نحوه استفاده از کابل و سیم غرفه

غرفه-نئوپانی
5
October
2023
فهرست محتوا
غرفه-نئوپانی
October 5, 2023

نحوه استفاده از کابل و سیم غرفه

در غرفه سازی و آماده سازی غرفه نکات مختلفی وجود دارد، اما یکی از مهم ترین و اساسی ترین نکات استفاده درست و استاندارد کابل و سیم غرفه است، برای این کار شما نیازمند همکاری با افراد مجرب و آشنا به قوانین سیم کشی غرفه هستید با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر با این موضوع و نکات مهم درباره این موضوع آشنا شوید.

سیم کشی غرفه

قوانین سیم کشی غرفه

مهم ترین نکته در سیم کشی غرفه، آشنایی با قوانین و مقررات سیم کشی است، اگر هر یک از قوانین رعایت نشوند غرفه شما از نظر مسئولین نمایشگاه استاندارد نخواهد بود این قوانین عبارتند از:

  1. سیم های استفاده شده باید کاملا مشکی باشد، استفاده از کابل سفید یا رنگی کاملا در غرفه سازی ممنوع است.
  2. سیم ها باید کاملا از دید پنهان باشند، به معنی این که سیم یا باید تو کار باشد و یا در پشت دیوار جایگذاری شده باشد.
  3. سیم های استفاده شده همه باید مقطع12 میلی متر مکعب باشند با روکش های مقاوم پی وی سی تا در برابر آتش سوزی از هادی ها محافظت کنند.
  4. فاصله کابل برق از لوله گاز و آب باید یک متر باشد هم چنین برای کار کردن تو کار سیم برق در غرفه باید از لوله خرطومی استفاده شود.
  5. دقت داشته باشید شما در غرفه سازی اجازه استفاده بیش از حد جعبه برق را ندارید.

این ها فقط برخی از قوانین مرتبط با برق کشی غرفه است، این قوانین با قوانین سیم کشی ساختمان های مسکونی و تجاری کمی متفاوت است.

اهمیت کابل و سیم غرفه

کابل و سیم غرفه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که روشنایی، کار با وسایل برقی و نور پردازی غرفه همه و همه به سیم کشی غرفه بستگی دارد، هر چقدر سیم ها و کابل ها در غرفه بهتر نصب شوند، عملکرد وسایل برقی و تابلو های الکترونیکی نیز بهتر خواهد، هم چنین سیم کشی درست می تواند عمر وسایل برقی را افزایش بدهد. .

تفاوت سیم و کابل

یکی از اشتباهات رایج در بین مردم یکی دانستن سیم با کابل است، این دو محصول تفاوت های زیادی باهم دارند تعریف دقیق سیم و کابل به شرح ذیل می باشد:

سیم ها از یک هادی با روکش پی وی سی تشکیل شده اند، به فلز رسانای  جریان برق که وظیفه انتقال جریان برق را به عهد دارد هادی سیم می گویند بخش دوم یک سیم روکش آن است که اکثرا از جنس پلاستیک نا رسانا ساخته می شود سیم ها ممکن است تک رشته ای و یا چند رشته ای باشند هم چنین قطر هر سیم بین10 تا20 میلی متر مربع خواهد بود، این تعریف دقیق سیم است.

کابل به شاه سیم معروف است، بر خلاف سیم ها کابل ها بسیار قوی اند و اکثرا از قرار گیری چند هادی ساخته می شوند، بر روی تمام کابل ها اطلاعات هادی کابل ذکر شده است، مانند جنس هادی و تعداد آن هم چنین کابل از جنس پی وی سی عایق می شود تا در برابر گرما و آتش سوزی مقاوم باشد.

نماد های درج شده بر روی کابل ها  با حروف اختصاری زیر نمایش داده می شوند:

N:کابل های دارای علامت n از جنس مس هستند.

NA:کابل هایی با این نماد از هادی هایی با جنس آلومینیوم ساخته شده است.

Y:این نماد مربوط به روکش کابل است، عایق بندی کابل از جنس پرتو دور خواهد بود.

H: هادی کابل از ورق متالیزه است.

T: این نماد مربوط به کابل کشی هوایی است، استفاده از این کابل ها در سیم کشی غرفه و ساختمان ممنوع است.

R: هادی های به کاربرده شده در کابل با این نماد دایره ای شکل هستند.

E:درون روکش این کابل یک هادی تک رشته ای دایره ای است.

M: کابل هایی با این نماد از چند هادی ساخته شده‌ اند.

S: هادی های درون این کابل مثلثی است.

آشنایی با این نماد ها در کابل و سیم غرفه بسیار مهم است، اما برای سیم کشی غرفه باید از کابل فشار قوی مطابق با استاندارد 32 کیلو ولت یا 63 کیلو ولت استفاده کنید.

شاخصه های بارز سیم و کابل

استفاده از سیم و کابل مرغوب به استحکام غرفه شما کمک به سزایی می کند، باید در نظر داشته باشید غرفه ها برای روشنایی و ویترین خود نیاز به سیم و کابل های قوی دارید؛ جنس سیم و کابل های استاندارد در غرفه سازی از مس است، ولتاژ سیم های مصرفی در غرفه با توجه به موقعیت مکانی سیم متفاوت است، به طور مثال سیم و کابل غرفه در بخش ویترین تا روشنایی غرفه تفاوت دارد، این نوع سیم توسط استاد کار مجرب غرفه سازی تعیین می شود. در کنار جنس هادی کابل برق روکش آن هم بسیار مهم است بهترین نوع روکش برای کابل pvc خواهد بود این نوع از عایق در برابر حرارت و گرما بسیار مقاومت دارد.

سیم برق غرفه

انواع سیم و کابل

همان طور کا قبلا عنوان کردیم، سیم و کابل هایی که در غرفه سازی استفاده می شوند انواع مختلفی دارند برخی از این موارد عبارتند از :

  • سیم و کابل های مفتولی: سیم های مفتولی از انعطاف پذیری کمی برخورد دارند، به همین دلیل گزینه خوبی برای استفاده در زیر گچ، بتن و دیگر مصالح ساختمانی است.
  • سیم و کابل افشان: این نوع از کابل ها نیز از جنس مس با روکش pvc مقاوم است، این نوع از سیم بیشتر برای انتقال جریان برق به وسایل روشنایی استفاده می شود.
  • سیم آنتن و آیفون: این نوع سیم در غرفه سازی کاربرد زیادی ندارد اما بهتر است بدانید این نوع سیم نسبت به دیگر اعضای خانواده خود ضعیف تر است.

این سه طیف اصلی ترین نوع سیم و کابل برای غرفه سازی و کارهای ساختمانی پوشش می دهند.

نحوه سیم کشی غرفه

سیم کشی یا برق کشی یک کار حرفه ای است، شما برای این کار نیاز دارید با یک تیم مجرب همکاری کنید، اما به طور کلی سیم کشی ساختمان و غرفه از چند مرحله زیر تشکیل شده است:

مرحله اول: قدرت کابل و سیم را به درستی بشناسید و از فشار آن ها به کمک علائم درج شده بر روی روکش سیم اطلاع پیدا کنید.

مرحله دوم: متراژ غرفه و سیم های مورد نیاز برای غرفه را به دست آورید، هم چنین تعداد جعبه برق ها را بررسی کنید، تا در نقشه برق کشی غرفه تمام نکات را ثبت فرمایید.

مرحله سوم: ابزار کار با سیم و کابل برق مانند‌؛ سیم چین، دست کش، فاز متر، سیم لخت کن و…. در دسترس داشته باشید. ابزار در سیم کشی بسیار مهم است، بدون ابزار سیم کشی غرفه غیر ممکن است.

مرحله چهارم: قبل از سیم کشی از محل هایی که سیم و کابل غرفه از آن ها عبور می کنند بازدید کنید تا از نداشتن رطوبت و نم اطمینان خاطر پیدا کنید. رطوبت و نم زدگی در مرور زمان باعث اتصال پیدا کردن سیم ها می شوند.

سخن پایانی

همان طور که تا کنون متوجه شده اید شما به تنهایی نمی توانید از پس این کار بر بی آید برای انجام این کار نیازمند نیروی متخصص و کار آزموده هستید. شرکت کبیر سازان با بیش از 11 سال سابقه ساخت و کار با کابل و سیم غرفه همچنین داشتن نیرو های متخصص می تواند برترین انتخاب شما برای سپردن پروژه ساخت غرفه باشد، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه سیم کشی غرفه می توانید با پشتیبانی سایت کبیر سازان ارتباط برقرار کنید.

به مطالب این صفحه امتیاز دهید

امتیاز خود را ثبت کنید

طراحی و اجرای غرفه ‌های نمایشگاهی یک هنر و علم است که با استفاده از...
13 جولای, 2024
طراحی و اجرای غرفه ‌های نمایشگاهی یک هنر و علم است که با استفاده از...
13 جولای, 2024
رزرو غرفه در یک نمایشگاه، به عنوان یکی از اقدامات اساسی برای شرکت‌ ها و...
10 می, 2024
رزرو غرفه در یک نمایشگاه، به عنوان یکی از اقدامات اساسی برای شرکت‌ ها و...
10 می, 2024
  در صنعت غرفه ‌سازی، تحولات جدیدی که اخیراً رخ داده‌ اند، به شکل چشم...
10 می, 2024
  در صنعت غرفه ‌سازی، تحولات جدیدی که اخیراً رخ داده‌ اند، به شکل چشم...
10 می, 2024
در طراحی و ساخت غرفه‌ های نمایشگاهی، طبقه دوم یکی از جنبه‌ های مهم و...
10 می, 2024
در طراحی و ساخت غرفه‌ های نمایشگاهی، طبقه دوم یکی از جنبه‌ های مهم و...
10 می, 2024

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button